top of page
Olšina2019_37.jpg
  • Instagram

Sociální a kulturní ekologie 

začíná podávání přihlášek

1. listopadu

prezenční

studium

dvouleté

studium

Proč studovat sociální a kulturní ekologii?

Sociální a kulturní ekologie se zabývá tím, jak se svět
v posledních desetiletích od základu proměnil. Vznikly problémy globálního rozměru, na nichž se podílíme všichni, lokálně jsme si mnohde nevratně poškodili přírodu, krajinu a hubíme řadu druhů organismů. Příčiny jsou v našem důmyslu a pokroku, v rozvoji vědy, techniky a životní úrovně, ale tedy i v našem chování. Ničením přírody jako zdroje a jako prostředí škodíme sobě i svým dětem. Návrat do chatrčí sami nechceme a rozvojovým zemím musíme pomoci.

Řešením jistě nejsou militantní postoje, ale skutečná kvalita života na ekonomických, sociálních a právních základech respektujících rozmanitost kultur i menšin.
Je jím trvale udržitelný rozvoj.

Sociální a kulturní ekologie se tedy výslovně nezabývá technikou a technologiemi, táže se však po předpokladech vzniku techniky a technologií; nezkouší studenty z podrobných znalostí všech živočišných a rostlinných druhů, ale zjišťuje, které jsou pro zachování ekosystémů klíčové a musíme je tedy chránit, a které jsou „jenom“ krásné. Hledá porozumění světu přírody i člověka v jejich jednotě a strategie porozumění vedoucí k řešení globálních i místních problémů. „Mysli globálně, jednej lokálně, změň se individuálně.“

Letní_škola_2019_03.jpg

Pravidelné vícedenní výjezdy zpravidla do některých z národních parků nebo chráněných krajinných oblastí

ExSeminarKarlin.jpg

V rámci Exkurzních seminářů chodíme navštěvovat technické provozy, ale také příklady kvalitní architektury v Praze a okolí.

DSCF1520.jpg

Zváni jsou přední čeští i zahraniční odborníci na danou problematiku.

VS1_5585.jpg

Jsou Greenpeace moderní teroristé?

Olšina2019_50_edited.jpg

21. března – Mezinárodní den lesů

Při této příležitosti vám přinášíme doporučení humanitně zaměřené četby k problematice lesů od Tomáše Maška, Ivana Ryndy a Jana Alberta Šturmy.

Tipy na knihy:

- Robert Paul Holdstock: Les Mytág

- Pavel Klvač (ed.): Člověk a les

- Josef Kroutvor: Lesní eseje

- Josef Kroutvor: Lesní glosy

- Jiří Sádlo; Petr Pokorný; Pavel Hájek; Dagmar Dreslerová; Václav Cílek: Krajina a revoluce – významné přelomy ve vývoji kulturní krajiny českých zemí

Olšina2019_36_edited.jpg
View Collection

Tváře programu

Hak (1).jpg

doc. PaedDr. Tomáš Hák, Ph.D.

Garant programu a vyučující

 Vystudoval didaktiku biologie a tělesné výchovy na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK a krajinnou a aplikovanou ekologii na Přírodovědecké fakultě UK. Je zástupcem ředitele Centra pro otázky životního prostředí UK. Zabývá se metodickými aspekty tvorby a hodnocení indikátorů udržitelného rozvoje.

Reprezentoval Českou republiku na olympiádě v lukostřelbě. 

ivan rynda

PhDr. Ivan Rynda

Zástupce garanta a vyučující

Získal cenu  Ceny Josefa Vavrouška za zásluhy o životní prostředí a trvale udržitelný rozvoj za rok 2002.

Je spoluzakladatelem a členem Rady vlády pro udržitelný rozvoj České republiky (2003–),  a místopředsedou Výboru pro komunikaci (2003–2006).

 

Zajímá se o literární teorii a filmovou vědu.

bobkurik.jpg

Mgr. Bohuslav Bob Kuřík, Ph.D.

Vyučující

Kromě antropologie internetu a etnografické teorie se věnuje zejména politickým a enviromentálním tématům – resistenci & protestu, moci, dekolonizaci, anarchistické antropologii, punku, riotům, post-člověku, plantážím, geologické antropologii, infrastrukturám či klimatické krizi. V poslední době ho zajímá zejména rozpracování antropologie více-než-lidské resistence.

tvare fakulty
fotogalerie

Fotogalerie

Letní škola pro nové prváky - KRKONOŠE

Letní terénní praxe - BESKYDY

Jarní terénní praxe - ŠUMAVA

Podzimní terénní praxe - MORAVSKÝ KRAS

ja ja ja jenom ja.jpg

Mgr. Jan Albert Šturma

Vyučující

botanik, narodil jsem se v Praze, ale žiji v Sudetech. Baví mě biologie a krajina periferií, zabývám se krajinou ve všech možných aspektech a měřítcích,a když mám střední Evropy plné zuby, nejradši mizím v mediteránním roští. V programu sociální a kulturní ekologie jsem jejím zeleným stínem, učím ekologii a krajinnou ekologii, biogeografii a vedu k lásce ke zdánlivě nehezkým, tmavým a zaprášeným částem přírody.

Skravkou.jpg

Mgr. Tomáš Mašek

Vyučující a tajemník

Na programu se věnuje organizaci studia a výuce environmentální estetiky. 

Je odchovancem FHS a vystudovaným kulturním historikem. 

Snaží se ukázat, že přírodu je zapotřebí vnímat všemi smysly a uvažovat o její neutilitární hodnotě. 

Jeho hlavním výzkumným předmětem je krom přírody oblast náboženství.

faq

Často kladené dotazy

Jak probíhá výuka prezenční? Jak často v týdnu?

Pravidelná výuka probíhá vždy od pondělka do středy. Bloková výuka (LŠ, TP, ExSem, Scénáře aj.) je vyhlašována ad hoc.

Vyžaduje se při studiu povinná praxe?

Ano, již Letní škola je první takovou povinností. V průběhu akademického roku organizujeme také minimálně 2 další terénní praxe. Jedná se o 5 denní výjezdní seminář do některého zvláště chráněného území (CHKO, Národní park), kde přes den chodíme v terénu s průvodci a večer pořádáme besedy a přednášky. Za celé studium je zapotřebí absolvovat minimálně 3 takové praxe (pozn.: Letní škola se počítá coby první splněná praxe). Navíc je povinná 4denní TP ke kursu Krajinná ekologie.

Jaké může být uplatnění absolventů vašeho programu?

Absolventi se uplatní v neziskovém sektoru, ve všech stupních veřejné správy (MŽP aj. ministerstva, AOPK [Agentura ochrany přírody a krajiny] Správy VZCHÚ), ve vzdělávání a obecně v institucích, organizacích či asociacích, které se nějak věnují environmentálním otázkám a trvale udržitelnému rozvoji. Všude tam, kde je zapotřebí kombinovat znalosti z oblasti přírodních a společenských věd v souvislosti se vztahem člověka a životního prostředí.

Kolik povinně volitelných předmětů se doporučuje zapsat v prvním semestru?

Doporučujeme zapsat maximálně 1-2 povinně volitelné předměty. V prvním semestru pokryjí povinný počet kreditů samotné povinné předměty.

Odkaz na přehled povinných kurzů

Zde.

Je u vás výuka v cizím jazyce povinná? Jaká úroveň jazyka se vyžaduje?

Výuka v cizím jazyce u nás neprobíhá. Nicméně pokročilá úroveň anglického jazyka je pro studium samozřejmostí. Studující čtou texty v angličtině, součástí studia je povinný a individuálně konzultovaný překlad odborného textu.

prijimaci zkousky

Způsob ověření

Do 30. 4. 2024 uchazeč odevzdá elektronicky v přihlášce motivační dopis a strukturovaný životopis. Jakmile jsou dokumenty odevzdané, nelze je již upravovat ani nahrazovat jiným souborem. Motivační dopis by měl mít optimálně 7-8 tisíc znaků a měl by prokázat znalosti, dovednosti a schopnosti uchazeče pro studium ve studijním programu, ale také přiblížit zájmy uchazeče a jeho důvody k výběru studijního programu.

Děkanka fakulty rozhodne, zda dokumenty, které uchazeč předloží, splňují nutné požadavky.

kontakt
logo.jpg
Kontaktujte nás
bottom of page