Pojďte studovat historickou sociologii
Naučíte se posuzovat společenské jevy a orientovat se v sociologických teoriích i v praktických postupech archivního výzkumu a sociologické metodologie.
Ústředními tématy, na která se výuka zaměřuje, jsou dlouhodobé sociální procesy a trendy, modernizace, globalizační tendence a mocenské konflikty.
Historická sociologie představuje rozmanitý a vnitřně diferencovaný obor. V rámci studia si každý volí svou užší specializaci. Můžete se věnovat teorii sociální změny a modernizačních procesů, historické sociologii kultury a každodennosti nebo historické sociologii politiky a mezinárodních vztahů.
Absolventi a absolventky mají kvalitní vzdělání a široké možnosti uplatnění (v akademické sféře, státní správě, nevládních organizacích atd.). Disponují škálou znalostí a dovedností, jsou otevření, flexibilní a schopní reagovat na aktuální potřeby a požadavky, které před společnost klade soudobý vývoj.
Také dokáží uvažovat o nejrůznějších společenských jevech, problémech a tématech v širších historických i teritoriálních souvislostech.
Obor lze studovat v prezenční i kombinované formě.
Přijímací zkouška
Přijímací zkouška spočívá v oborovém písemném testu z požadované literatury (celkem pět otázek):
1. GIDDENS, A.: Sociologie. Praha: Argo 2013.
2. DISMAN, M.: Jak se vyrábí sociologická znalost: Příručka pro uživatele. Praha: Karolinum, 2002.
3. ŠUBRT, J.: „Historická sociologie.“ In: Šubrt, J. a kol., Soudobá sociologie VI. (Oblasti a specializace). Praha: Karolinum, 2014, str.: 383–401.
4. HAVELKA, M.: „Max Weber jako politolog a sociolog politiky.“ In: Havelka, M., Ideje – dějiny – společnost: Studie k historické sociologii vědění. Brno. CDK 2010, s. 362–411.
5. ŠUBRT, J.: „Norbert Elias a jeho dílo O procesu civilizace.“ In: Šubrt, J. (ed.), Historická sociologie. Plzeň: Aleš Čeněk 2007, str.: 312–337.
Na vypracování přijímací zkoušky je vymezeno 60 minut. Elektronické pomůcky nejsou povoleny.
Z oborového písemného testu z požadované literatury lze získat maximálně 15 bodů.
Bodovou hranici pro přijetí stanoví děkanka s přihlédnutím k počtu uchazečů a kapacitním možnostem fakulty.
Často kladené dotazy
Jak probíhá kombinovaná výuka? Kolikrát za semestr?
Kombinovaná výuka se koná vždy v pátek a/nebo v sobotu. Studenti 1. ročníku mají zpravidla více předmětů, a tedy i více setkání. Vychází to zhruba na 10 dní (setkání) v semestru. V 2. ročníku je časová náročnost již menší. Hrubou představu si můžete udělat i podle rozvrhů z minulých let, které naleznete na našem webu.
Jak probíhá výuka prezenční? Jak často v týdnu?
V 1. ročníku je povinných předmětů více. Vždy se ale při sestavování rozvrhu snažíme, abyste v lavicích netrávili všechen svůj čas. Výuka se tak většinou vejde do 3 pracovních dnů, z toho 1 den bývá delší a 2 dny kratší. Ve 2. ročníku předmětů ubyde a navíc si sami volíte povinně-volitelné a volitelné předměty. Hrubou představu si můžete udělat i podle rozvrhů z minulých let, které naleznete na našem webu.
Kolik povinně volitelných předmětů se doporučuje zapsat v prvním semestru?
V 1. ročníku budete mít větší množství povinných předmětů, které vám po splnění vynesou dostatek kreditů na postup do dalšího ročníku. Doporučujeme proto, abyste si povinně-volitelné předměty zapisovali až v 2. ročníku studia. Lépe se pak také rozhodnete pro svou specializaci, v rámci které pak 2 povinně-volitelné předměty absolvujete.
Jaké může být uplatnění absolventů vašeho programu?
Naši absolventi se mohou uplatnit v široké škále profesí. Získají předpoklady pro uplatnění v akademické sféře na nevysokoškolských pracovištích a ve výzkumných ústavech, ale také v mimoakademické sféře, která může zahrnovat státní správu a samosprávu, evropské instituce, nevládní organizace, výzkumné agentury, poradenské firmy, vzdělávací instituce, kulturní organizace či média. Pro absolventy, kteří by rádi pokračovali ve studiu, je také připraven náš doktorský program.
Vyžaduje se při studiu povinná praxe?
Nevyžaduje.
Je u vás výuka v cizím jazyce povinná? Jaká úroveň jazyka se vyžaduje?
Výuka probíhá výhradně v českém jazyce. Může se ale stát, že vám vyučující zadá nějakou četbu, která je k dispozici jen v angličtině.
Odkaz na přehled povinných kurzů
Zde.
Tváře programu
Doc. PhDr. Jiří Šubrt, CSc.
Garant programu
Zaměřuje se na
historickou sociologii,
kolektivní paměť,
historické vědomí
a soudobou sociologii
doc. PhDr. Bohuslav Šalanda, CSc.
Vyučující
Zaměřuje se na každodennost, sociologii volného času, folkloristiku, etnologii, sociální antropologii
doc. PhDr. JUDr. Jan Štemberk, Ph.D.
Vyučující
Zaměřuje se na moderní hospodářské a sociální dějiny,
dějiny cestovního ruchu, cestování, dopravy a volného času